Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Constantinowi Caratheodory




Prowadzący: prof. dr hab. Aleksander Weron (Instytut Matematyki, PWr),

mgr inż. Babis Wojas (BW Consulting Engineering Inc., Larissa - Grecja),

prof. dr hab. Kazimiera A. Wilk (Koordynator Środowiskowy DFN'2003)


Termin i miejsce: 13 wrzesień 2002 r., Wrocław – godz. 133o Politechnika Wrocławska,

Instytut Matematyki, bud. C-11, ul. Janiszewskiego 14

 


Constantin Carathéodory (1873-1950)

13 września 2003 r. w ramach DFN’2003 w Gmachu Instytutu Matematyki Politechniki Wrocławskiej, w obecności rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. Tadeusza Lutego i przedstawiciela ambasadora Grecji, Vassiliosa Toliosa odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu matematykowi pierwszej połowy XX wieku Constantinowi Caratheodory’emu. Tablica została ufundowana przez greckich absolwentów uczelni wrocławskich. Głównym inicjatorem i projektantem tablicy jest Babis Wojas (PWr). Pozostali to: Mimis Chouliaras, Takis Pulios (AM), Stefanos Ryzakis (PWr), Jorgos Sideropulos (UWr) i Takis Tsopanakis (PWr).

Odbyła się również sesja naukowa w ramach festiwalowej kawiarni greckiej dedykowana największemu matematykowi greckiemu czasów nowożytnych. Jego prace nad teorią funkcji rzeczywistych, logiką rachunku wariacyjnego jako metody fizyki matematycznej, równaniami różniczkowymi, ogólna teorią miary, optyką geometryczną, szczególną teorią względności, i w wielu innych działach matematyki i fizyki teoretycznej, przyniosły mu światową sławę jako jednemu z największych uczonych pierwszej połowy XX wieku. Sam Albert Einstein określił go swoim nauczycielem i uznał jego bezsporny wkład do opracowanej przez niego szczególnej teorii względności. Co łączy Wrocław z Carathéodorym ?

Uznanie przez niemiecki świat naukowy zaowocowało mianowaniem go w 1910 r. profesorem w nowo otwartej Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej we Wrocławiu (Koenigliche Technische Hochschule Breslau). W uroczystym otwarciu politechniki uczestniczy 29 listopada 1910 roku sam Kaiser Wilhelm II. Z uroczystościami zbiegło się też, ważne dla miasta, oddanie do użytku mostu Cesarskiego (dzisiejszy most Grunwaldzki). Carathéodory organizuje na politechnice katedrę matematyki, jest członkiem senatu (1910-13), a w późniejszym okresie jest odpowiedzialny za organizacje całej uczelni jako prorektor (1912-13).

We Wrocławiu Carathédory zamieszkiwał z rodziną na Krzykach, przy ulicy "Scharnhorst Strasse 30", dzisiejsza ulica Jastrzębia. Jego posesja znajdowała się na południowym rogu obecnych ulic Jastrzębiej i Gajowickiej. Willa w której mieszkał Carathéodory na ulicy Jastrzębiej dzisiaj już nie istnieje i najprawdopodobniej została zniszczona, razem z innymi dwoma domami znajdującymi się pod numerami 26 i 28, w czasie II Wojny Światowej. Na miejscu willi Carathéodory’ego, i innych dwóch przylegających posesjach, znajduje się dzisiaj zbudowane w latach sześćdziesiątych wrocławskie Gimnazjum Nr. 23..

 


 

Prof. Tadeusz Luty (rektor PWr.), prof. Aleksander Weron, Vassilios Tolios (I radca ambasady Grecji), Babis Wojas, prof. Kazimiera Wilk (koordynator DFN'2003)

 

V.Tolios, K.Wilk, B.Wojas, A.Weron

 

Odsłonięcie tablicy przez rektora PWr prof. T.Lutego i przedstawiciela ambasady Grecji V.Toliosa

 

...tuż po

Podziękowania

 

Przemawiają B.Wojas i V.Tolios

Uczestnicy

 

Uczestnicy

 

Prof. R.Gząślewicz, prof. K.Wilk, prof. A.Weron, prof. T.Luty, B.Wojas, V.Tolios

 

Pan B.Wojas oprowadza gości po wystawie

 

 


Grecka Kawiarnia Festiwalowa

 

Dyskusje prowadzą B.Wojas (Larissa), A.Weron (Wrocław), M.Wojecki (Zielona Góra)

 

Greckie przekąski....

 

Uczestnicy sesji naukowej

 

Jorgos Sideropoulos, Vassilios.Tolios, Kazimiera.Wilk

 

A.Weron i M.Wojecki w dyskusji

 

B.Wojas i A.Weron przysłuchują się głosom w dyskusji