Analiza zależności długoterminowych


Sposoby badania zależności dalekiego zasięgu są wciąż rozwijane i udoskonalane. Od czasów Hursta i jego analizy R/S powstało wiele nowych metod. Wiele z nich jest na tyle nowych, że posiadają dopiero status sposobów pomocniczych, przy pomocy których "patrzymy" na dane w inny sposób. Niektóre z nich nie są jeszcze do końca zbadane i sformalizowane, ale stanowią doskonałe narzędzia obróbki szeregów czasowych.

Program Long Memory Analysis (LMA) v. 2.0 służy do analizy zależności dalekiego zasięgu finansowych szeregów czasowych . Zawiera on takie metody analizy jak analiza R/S, analiza V, częściowa korelacja, wykres wariancji (variance plot), variogram oraz zmienność krótko- i długoterminowa (fine&coarse volatility). Ponadto umożliwia estymację parametrów i generowanie trajektorii modeli heteroskedastycznych - tzn. modeli uwzględniających zależność bieżących zwrotów od przeszłych notowań - takich jak ARCH, GARCH, TARCH oraz HARCH.


Praca z programem

Instalacja programu polega na uruchomieniu zbioru Lma_demo.exe (patrz niżej). Następnie zestaw standardowych okienek pomoże nam wybrać ścieżkę, gdzie chcemy zainstalować program, oraz nazwę grupy w Menu Start systemu Windows. Wszystkie niezbędne pliki zostaną skopiowane na twardy dysk. W czasie działania LMA wykorzystuje około 40MB pamięci systemowej, dlatego na komputerach wyposażonych w mniejszą ilość pamięci, ze względu na korzystanie z pliku wymiany, program może pracować nieco wolniej.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu ukaże się nam główne okno dialogowe programu, patrz rysunek powyżej. Niemal wszystkie opcje zostały zdublowane - są one dostępne zarówno w rozwijanym menu na górze okienka, jak i poprzez widoczne na rysunku przyciski. Po uruchomieniu programu większość przycisków jest wyłączona. Uaktywnią się dopiero po wczytaniu danych. Służą do tego przyciski Load data. Aby umożliwić porównywanie różnych szeregów czasowych stworzono dwie niezależne sekcje analizy. Oznaczono je cyframi 1 i 2.

Program korzysta z danych zapisanych w plikach tekstowych *.txt. Pierwsza linia takiego pliku zawiera tytuł (opis) danych. Może to być ciąg znaków nie przekraczający długości 100, zawierający wszystkie znaki ASCII. Służy tylko i wyłącznie jako komentarz do danych. Następnie w liniach umieszczone są kolejne wartości szeregu czasowego. Linie puste są przez program ignorowane. Duże liczby mają format: 1.0e+32, zaś separator dziesiętny stanowi znak kropki.

Gdy dane zostaną poprawnie wczytane zostanie wyświetlona ich nazwa, długość oraz nazwa pliku, z którego pochodzą. Od tego momentu wszystkie przyciski stają się aktywne. Jeśli dane załadowano do sekcji pierwszej (na rysunku powyżej jest to zbiór KGHM.txt), to możemy bezpośrednio przystąpić do analizy. Wszystkie opisane poniżej metody analizy długoterminowej operują na danych wczytanych do sekcji pierwszej. Z sekcji drugiej korzysta tylko okienko Partial correlation, porównujące obydwa zestawy danych.

W prosty sposób program umożliwia wyświetlenie wykresów wartości (przycisk Graph) oraz zwrotów (przycisk Returns) szeregu. Okienka są niezależne (dotyczy to wszystkich okien w LMA) i otwarcie jednego z nich nie blokuje programu głównego. Dzięki temu możemy mieć niemal dowolną ilość okien na ekranie. Pozwala to na wizualne porównanie otrzymanych wyników. Oprócz danych i zwrotów mamy możliwość edycji pliku (przycisk Edit data) przy pomocy standardowych narzędzi oferowanych nam przez system Windows. W prosty sposób możemy zmieniać opis szeregu, czy modyfikować jego wartości. Po kliknięciu na przycisk z cyfrą odpowiadającą numerowi sekcji danych (1 lub 2) otrzymamy najprostsze informacje statystyczne, takie jak średnia czy wariancja.


Program: Long Memory Analysis

LMA v. 2.0d (DEMO dlaWindows95/98) - ok. 1,3 Mb ("instalka" + dane)

LMA v. 2.0 (pełna wersja) - ok. 0,8 Mb (sam program)

LMA (opis metod) - ok. 0,2 Mb

Wersja demontracyjna umożliwia analizę zależności długoterminowych dziewięciu dołączonych zbiorów danych oraz analizę i generowanie finansowych szeregów czasowych o długości nie przekraczającej 500 wartości. Pełna wersja nie posiada tych ograniczeń. W razie wątpliwości prosze kontaktować się z:

Rafałem Weronem: rweron@im.pwr.wroc.pl lub Andrzejem Zacharewiczem: zachar@techland.com.pl